Svet-Stranek.cz
Modelová železnice Sezemice & Pardubice z.s.

typy a úpravy:Mašinky v každém věku

typy a úpravy

  

      BRZDÍCÍ MODUL "ABC" s indikací obsazené koleje.

 

Asi každý vláčkař , který doma buduje DCC kolejiště, došel do situace , kdy se rozhoduje kolik peněz investuje. Jsou jen dvě varianty. Buďto plně digitalizovat nebo spojit starý dobrý tlačítka na výhybky,návěsti a příslušenství s DCC řízením kolejiště. Výborným pomocníkem je BM ABC. Tento obvod využívá nesimetrický signál , který vyhodnotí dekodér v loko.  jako pokyn pro zastavení (naprogramovaný pozvolný dojezd) v izolovaném úseku před návěstí. Tento signál zvládá vyhodnotit většina dekodérů vyší třídy. Například LENZ -  GOLD , SILVER PLUS. Pro názornost jsem doma vyskoušel několik BM modulů. Většina jich fungovala dobře. Proto jsem spojil několik obvodů ABC  a ABC s indikací obsazené koleje a vybudoval jsem malý nádražní modul  tři plus dvě kusé koleje. Pomocí BM modulu můžu řídit zastavení vlakové soupravy ve stanici před návěstí v každém směru. Důležité je zapnout jen modul v jednom směru na jednom izolovaném úseku. Jinak se funkce navzajem ruší a BM je nefunkční. Pro spínání jsem použil malé dvojité páčkové přepínače , abych mohl ovládat BM a zároveň přepínat  odjezdovou návěst. Na panel jsem umístil  LED diody a paralerně je zapojil k návěsti , takže mám okamžitý přehled o stavu návěsti na odjezdu. Pro přepínání vyhýbek jsem použil mžikové spínače. Pro názornost viz. foto. Omlouvám se za pracovní provedení , později nástřik a popis funkcí  a indikace led. Pro vysvětlení : červená LED - stůj , zelená LED - volno , žlutá LED - obsazená kolej soupravou.

 

Aktivace a naprogramování CV v Lenz Silver dekodéru lokomotivy.

ABC zapneme v CV51 - bit 2.

Konstantní brzdnou dráhu zapneme v CV51 - bit 1.

Kyvadlový provoz bez mezizastavení v CV51 - bit 3

POZOR: Při programování bitu v CV na  1 nebo 0 se v jednom CV bity sčítají.

 TABULKA:

bit 0 - vše vypnuto (původní nastavení)

bit 1 - číslo 1    

bit 2 - číslo 2    

bit 3 - číslo 4    

bit 4 - číslo 8    

bit 5 - číslo 16  

bit 6 - číslo 32  

bit 7 - číslo 64  

bit 8 - číslo 128

 

Příklad: Aktivní ABC , aktivní kyvadlový provoz bez mezizastávky.

Do CV 51 navolím číslo 6 (součet 2 a 4), ostatní funkce jsou 0.

 

Tímto způsobem můžete přeprogramovat veškeré funkce na dekodéru.

 

Délku kons.brzd.dráhy navolíme v CV52 - 0-255.

Doba pobytu při kyvadlovém provozu v CV54 - 0-255(1-256 sekund)

 

                                                                                                  

 

 

ÚRAVA ROCO CENTRÁLY (zesilovače) NA ROCO BOOSTER


Pokud provozujete na svém kolejišti více souprav najednou a navíc máte zapojeno do systému příslušenství, občas se Vám stane že nastane výpadek DCC signálu. To je následek přetížení ROCO centrály.

Tenhle problém jde jednoduše vyřešit. Jednoduše zapojíte přídavný zesilovač "BOOSTER" do systému.Možnost zapojit několik BOOSTRŮ za sebe.

 

návštěvníků stránky
celkem160 413
tento týden231
dnes16
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK